Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów pod hasłem „Lasy i energia”

21 marca, to ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – Międzynarodowy Dzień Lasów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wielokrotnie propagowała akcje sadzenia drzew. Nadleśnictwo Tułowice po raz kolejny wyszło naprzeciw tej akcji, dlatego zaproszono do współpracy uczniów z Zespołu Szkół w Tułowicach, którzy prężnie działają w Szkolnym kole Ligi Ochrony Przyrody. Sadzenie wykonano w Leśnictwie Tułowice, w oddziale 62 d. Materiałem sadzeniowym była sosna z zakrytym systemem korzeniowym, wyprodukowana w szkółce kontenerowej, w Gidlach. Pracownicy Nadleśnictwa Tułowice udzielili uczniom instruktażu związanego z poprawnym sadzeniem oraz produkcją tak przygotowanych sadzonek.

Mimo zmiennej aury, wszyscy pracowali z chęcią i zapałem, dbając o staranność i dokładność swojej pracy, dlatego na podsumowanie dnia przygotowano ognisko. Wszyscy zgodnie zaliczyli ten dzień do udanych, oczekując na kolejne przedsięwzięcia o podobnej tematyce.

 

Przy tej okazji warto było przypomnieć, że powierzchnia lasów, mimo pozyskiwania drewna stale rośnie i obecnie wynosi niemal 30%. Co ważne, lasy to odnawialne źródła energii, a bilans CO2 podczas spalania jest zerowy, ponieważ wydziela się go podobna ilość, która została pochłonięta podczas wzrostu drzew.

 

 

Warto zapamiętać, że:

- racjonalna gospodarka drewnem, to równowaga w przyrodzie,

- ochrona, kondycja i stan zdrowotny lasów ma znaczenie dla równowagi klimatycznej,

- odpady drzewne znajdują wiele zastosowań np. paliwa,

- każdego roku leśnicy sadzą 500 mln drzew.

 

Obejrzyj film promujący Międzynarodowy Dzień Lasów pod hasłem „Lasy i energia" klikając  TUTAJ