Lista aktualności Lista aktualności

Projekt "Pierwszy Dzień Wiosny"

Projekt „Pierwszy dzień wiosny”

Sekcja Bioróżnorodności Koła Naukowego Leśników na Wydziale Leśnym UR w Krakowie organizuje już IV edycję Projektu „Pierwszy Dzień Wiosny”.

 Nadchodząca wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po sennej zimie. Mamy nadzieję, że wraz z nią również w ludziach obudzi się entuzjazm i energia do działania!

   W czasach zdominowanych przez zdalną naukę oraz pracę w home office zachęcamy do wyrwania się z życia online żeby wyruszyć na łono przyrody tego szczególnego dnia, jakim jest pierwszy dzień wiosny.

   Nasz projekt powstał w ramach nauki obywatelskiej, aby zmobilizować jak najwięcej osób do aktywnego spędzania czasu w otoczeniu przyrody i wspólnego zbierania danych na temat środowiska naturalnego.

   Zapraszamy wszystkich miłośników natury - uczestniczyć w nim może każdy, wystarczy odrobina zapału, aparat a także aplikacja iNaturalist, która w tym roku stanowi główne narzędzie pracy i duże ułatwienie dla osób początkujących w identyfikacji elementów przyrody.

Warunkiem przystąpienia do projektu jest wypełnienie ankiety internetowej dostępnej pod adresem:

https://docs.google.com/forms/d/1UZIFefxk55z6i4vRPODzSPGXBtJoDtVTxE1urv_jln4/edit?fbclid=IwAR1sfJTllkzFx3yhmM03MimI8zoF2Svq4B_rFljnYnfgOife3caiGgIOThM#responses

Każdy uczestnik, który zgłosi się do udziału w projekcie poproszony jest do zrobienia trzech zdjęć:

  • „portret gatunku” z bliska, tak aby były widoczne cechy morfologiczne - zwłaszcza te ważne ze względu na diagnostykę taksonu, ponadto dobrze ilustrujące obserwowaną fazę rozwoju organizmu,
  • grupę osobników tego gatunku w celu określenia intensywności zjawiska fenologicznego,
  • zdjęcie utrwalające cechy siedliska, na którym występują obserwowane osobniki.

 Zdjęcia zostają umieszczone oraz oznaczone geodanymi w programie iNaturalist pod linkiem:

https://www.inaturalist.org/projects/pierwszy-dzien-wiosny-2021-50c965ec-3305-4816-b53c-ccea3bebef9d