Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

„ Biegaj z nami – Las przed Wami” to przygotowany przez Nadleśnictwo Tułowice projekt udostępniania lasu, zgodny z kryteriami koncepcji pn. „Zielony Punkt Kontrolny”.

Zielony Punkt Kontrolny to oryginalna polska koncepcja powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses.

Zapraszamy Państwa do korzystania ze zrealizowanego w naszym nadleśnictwie projektu Zielony Punkt Kontrolny. Na obszarze nadleśnictwa rozlokowano 35 stałych punktów kontrolnych (PK), którymi są słupki drewniane o charakterystycznym wyglądzie oznaczone logo Lasów Państwowych oraz plakietką z symbolem orienteeringu (biało-czerwony kwadracik), na którym napisano nr PK. Do każdego słupka przymocowany jest perforator (kasownik), za pomocą którego potwierdzić można swój pobyt na punkcie. Należy w tym celu "skasować" kratkę z karty kontrolnej (startowej), zamieszczonej poniżej do pobrania, o numerze odpowiadającym odnalezionemu PK. Proszę przy tym zwrócić uwagę, że na karcie kontrolnej i na mapie mamy numery od 1 po kolei w górę, oznaczające kolejność zaliczania PK. Tym numerom przyporządkowane są nr poszczególnych PK (zawsze dwucyfrowe), o czym informację znajdziemy w tabelce z piktogramowym opisem PK. Będąc na punkcie kontrolnym należy uważnie sprawdzić, czy dotarliśmy do tego, którego zgodnie z mapą mieliśmy odszukać.

Poniżej zamieszczamy mapy z przygotowanymi trasami pieszymi jak również trasami rowerowymi o różnych długościach i stopniach trudności.

Dodatkowo zamieszczamy mapkę uniwersalną z wszystkimi punktami kontrolnymi do samodzielnego tworzenia tras w dowolnych wariantach o różnej długości.

Aby skorzystać z Zielonego Punktu Kontrolnego należy pobrać bezpłatnie plik z odpowiednią mapą, wydrukować ją, a następnie udać się na początek trasy.

Więcej informacji na temat koncepcji Zielonego Punktu Kontrolnego można znaleźć na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl

Życzymy udanej zabawy!