Wydawca treści Wydawca treści

Program "Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Tułowice w dwóch obszarach: Grabin i Głębocko.

Nadleśnictwo Tułowice wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy biwakowania mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Program przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych spędzaniem czasu w lesie, w tym dla ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. aktywnych turystów pieszych i rowerowych oraz dla miłośników bushcraftu i survivalu.

          

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [ https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US ] (android) lub [ https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 ] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru [Załącznik nr 3 do Decyzji Nadleśniczego nr 6/2021 oraz Decyzji nr 12/2022]
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ 
    Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  4. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
  5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu ! 

- Terminy polowań zbiorowych: KŁ nr 3 Dzik Grabin ( obwód łowiecki 62) [https://niemodlin.pl/6228/informacja-o-polowaniach-na-terenie-gminy-niemodlin.html]

- Terminy polowań zbiorowych KŁ nr 4 Knieja Opole dla obwodu nr 71 na stronie gminy Dąbrowa : http://bip.gminadabrowa.pl/4565/terminy-planowanych-polowan-zbiorowych-w-roku-gospodarczym-20202021-kola-lowieckiego-nr-4-knieja-opole.html?searchKey=polowa%C5%84;

Strona www KŁ nr 4 Knieja Opole : [ http://knieja.opole.pl/kontakt/ ]

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [Załącznik nr 4 do Decyzji Nadleśniczego nr 6/2021] oraz przesłanie go na adres: tulowice@katowice.lasy.gov.pl,  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: specjalista SL Karolina Maciejewska, tel. 508 236 425

 

Poniższy link daje możliwość wypełnienia ankiety, która posłuży do oceny i ulepszania
Programu "Zanocuj w lesie" :
 

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

 Nadleśnictwo Tułowice przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.